Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie i bezpłatnie niesie pomoc.

Wolontariusz, ochotnik i społecznik to ktoś wyjątkowy. Ktoś, kto wśród zgiełku świata i codzienności znajduje czas dla innych. Wolontariusz to osoba o dużej wrażliwości i sercu otwartym na i dla innych: słabszych, chorych i starych, niepełnosprawnych, bezdomnych.

Praca ochotnicza stworzyła podwaliny pomocy społecznej jako dziedziny życia społecznego, ukształtowała i uwrażliwiła ten sektor.

Społecznik to osoba oddana innym, która wychodzi poza własne potrzeby i z ostrością dostrzega innych. To ktoś, kto dzieli swój czas, a czasem życie z potrzebującymi.

Sprofesjonalizowana w latach 90-tych pomoc społeczna ponownie sięgnęła po wolontariuszy i tworzy z nimi zgodny team. Obecnie mamy do czynienia z różnymi odmianami wolontariatu: grupowy, indywidualny, okolicznościowy, cichy i głośny-medialny. Tak samo ważny jest każdy z ochotników.

W XXI wieku wolontariat to również jeden z trendów społecznych. To dobrze, że wciąż modne jest wspieranie słabych w imię odpowiedzialności społecznej, solidaryzmu, miłosierdzia, czy społecznych wyzwań. To jedna z odsłon naszego człowieczeństwa, która pokazuje, że nie zatraciliśmy się w komercjonaliźmie i pogoni za…

Drodzy Wolontariusze Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, dziękujemy Wam za każdą godzinę pracy na rzecz osób potrzebujących, za pomoc osobom i rodzinom w ich domach, za pracę w naszych placówkach pomocowych, za udział w zbiórkach żywności, odzieży, za bezpłatne występy artystyczne, za poświęcony czas, życzliwość i wielkie serca. To dzięki Wam od ponad 60 lat możemy skutecznie pomagać. Życzymy Wam dużo sił, determinacji i wiele radości z każdej udzielonej pomocy.

Nieście nadal słońce na otwartej dłoni tym, którzy czasowo lub dłużej nie ogrzewają się w jego promieniach. Niech każdy doświadczy ciepła płynącego od drugiego człowieka!