Magazyny Wsparcia Społecznego PKPS 2024-2026

Realizacja zadania publicznego

Wsparcie ponadlokalnych systemów pozyskiwania, magazynowania, dystrybucji żywności dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących działania na rzecz osób ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym zaplanowanego na lata 2024-2026

„Magazyny Wsparcia Społecznego PKPS 2024-2026”,

dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Okres realizacji i zadania: 20.03.2024 – 30.11.2026

Głównym celem zadania publicznego jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem i przekazywanie jej najbardziej potrzebującym z terenu Województwa Mazowieckiego. Powyższy cel zostanie osiągnięty poprzez następujące cele szczegółowe:

  1. Budowanie sieci partnerskich i wzmacnianie ponadlokalnego, regionalnego systemu dystrybucji żywności dla organizacji pozarządowych docierających do osób ubogich i w trudnej sytuacji życiowej, w każdym roku realizacji zadania;
  2. Pozyskiwania żywności, w tym produktów o krótkim terminie przydatności, tzw. Artykułów niehandlowych, wadliwie opakowanych, których wartość odżywcza nie budzi zastrzeżeń;
  3. Promowanie i edukowanie postaw zrównoważonej konsumpcji, zero waste i przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności.

Zakres przedmiotowy zadania publicznego stanowią:

  1. Pozyskiwanie 1900 ton w tym 400 ton produktów o krótkim terminie przydatności. tzw. artykułów niehandlowych, których wartość odżywcza nie budzi zastrzeżeń, od producentów i dystrybutorów;
  2. Zorganizowanie i prowadzenie nieodpłatnej dystrybucji żywności do 40 organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących działania na rzecz osób ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu Województwa Mazowieckiego;
  3. Wzmocnienie regionalnego systemu dystrybucji żywności dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów poprzez zwielokrotnienie wizyt monitorujących, wewnętrzne szkolenia kadry, doskonalenie jakości usług pozyskiwanie i dystrybucji żywności, robocze kontakty z organizacjami partnerskimi.
  4. Rozwój sieci partnerskich organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających na rzecz osób najuboższych na Mazowszu poprzez pozyskiwanie nowych podmiotów społecznych prowadzących działalność na rzecz osób ubogich.
  5. Prowadzenie promocji postaw zrównoważonej konsumpcji, zero waste i przeciwdziałania marnotrawieniu żywności poprzez artykuły na stronie PKPS, broszury edukacyjne i plakaty informacyjne.
  6. Prowadzenie działań edukacyjnych, zwiększających świadomość społeczną w zakresie przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, m.in. poprzez artykuły na stronę internetową PKPS, artykuły prasowe, oraz warsztaty zwiększające kompetencje kadry.
  7. Zaangażowanie w proces przeciwdziałania ubóstwu na Mazowszu osób fizycznych i prawnych poprzez zorganizowanie 9-ciu zbiórek żywności.

Wymienione działania będą stanowić instrumenty przeciwdziałające marnotrawieniu żywności i ograniczające rozmiary ubóstwa na Mazowszu. Wpłyną także na zmniejszenie poziomu zagrożenia wykluczeniem społecznym.

PKPS zbudował ponadlokalny, regionalny system pozyskiwania, magazynowania i dystrybucji żywności dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących zadania na rzecz ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym w latach 2021-2023, kiedy był realizatorem podobnego zadania publicznego.

PKPS pozyskuje żywność, w tym o krótkim terminie przydatności, zdatną do spożycia od producentów i dystrybutorów na podstawie zawartych umów. Ma wypracowane wewnętrzne procedury związane z przyjmowaniem i dystrybucją żywności. Jesteśmy organizacją pozarządową o zdywersyfikowanej działalności, pomoc żywnościowa stanowi jedną ze statutowych form udzielanego wsparcia.

Odbieramy żywność w różnych porach dnia, zgodnie ze wskazaniem przekazujących po to, aby nie dopuścić do jej zmarnowania i niezwłocznie przekazujemy ubogim. Regionalny system będzie w dalszym ciągu rozwijany i wzmacniany, co pozwoli na dotarcie z żywnością  do większej liczby osób dotkniętej ubóstwem, Planujemy, że w ramach systemu będziemy współdziałać z siecią 40 organizacji i podmiotów działających w tym obszarze. Istotnym komponentem  realizacji zadania publicznego jest prowadzenie promocji i edukowanie postaw zrównoważonej konsumpcji zero waste i przeciwdziałania marnotrawieniu żywności: informacje na stronie internetowej PKPS, opracowanie broszury edukacyjnej, artykuły prasowe, warsztaty dla kadry.

Nasza oferta stanowi jeden z instrumentów realizacji Strategii Polityki Społecznej Województwa Mazowieckiego na lata 2021-2030 w zakresie przeciwdziałania ubóstwu.

Miejsce realizacji zadania

Zadanie publiczne będzie realizowane:

  1. W Magazynie Centralnym PKPS Rady Naczelnej przy ul. Wyki 11 w Warszawie, którego PKPS jest najemcą (własność WSS Społem). Magazyn jest usytuowany w budynku wolnostojącym, z rampą do odbioru żywności z tirów, zajmuje powierzchnię ok. 200m kwadratowych. Jest wyposażony w chłodnię, lodówki, biuro z zapleczem socjalnym. Magazyn został przyjęty przez SANEPID. Jest dostosowany do magazynowania żywności (zmywalne podłogi, lamperia, wentylacja, odpowiednie oświetlenie). Magazyn będzie funkcjonował min. 3 razy w tygodniu. Magazyn stanowi miejsce, w którym przyjmowana jest żywność od producentów i dystrybutorów, magazynowana i przekazywana organizacjom pozarządowym i innym podmiotom działającym na rzecz osób dotkniętych ubóstwem.
  2. Centrum Pomocy PKPS przy ul. Polskiej 33 w Warszawie. Centrum jest prowadzone w budynkach stanowiących własność Miasta Stołecznego Warszawy. Jest przeznaczone na prowadzenie na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Do Centrum będą dostarczane artykuły żywnościowe zarówno z magazynu Centralnego przy ul. Wyki 11, jak i bezpośrednio od producentów i dystrybutorów. Żywność będzie wykorzystywana zarówno do przygotowania posiłków dla osób bezdomnych, jak i do paczek.