Schronisko jest placówką o charakterze stacjonarnym prowadzoną w ramach działalności statutowej PKPS, jest wpisane do rejestru wojewody mazowieckiego. Zapewnia pomoc i opiekę mężczyznom w kryzysie bezdomności po 60 roku życia. Na prowadzenie placówki PKPS nie otrzymuje żadnych dotacji. Fundacja Totalizatora Sportowego udzieliła wsparcia w postaci darowizny pieniężnej na pokrycie kosztów eksploatacji oraz dofinansowanie zakupu żywności w ramach projektu Schronisko 60 + PKPS, który jest realizowany od 1 listopada 2024 do 30 kwietnia 2025 r.
Projekt ma bardzo ważne znaczenie społeczne. Jest ukierunkowany na 40 osób funkcjonujących na marginesie życia społecznego, ubogich dotkniętych wieloma problemami. Stwarza namiastkę DOMU poprzez zapewnienie pomocy socjalnej, opieki i aktywizacji. Będzie realizowany przez zespół specjalistów: pracownika socjalnego, koordynatora (specjalistę pracy socjalnej), specjalistę ds. zarządzania polityką społeczną, kierowcę, pracownika gospodarczego, opiekunów i wolontariuszy. Pracownik socjalny będzie prowadził pracę socjalną, udzielał porad socjalnych oraz informacji, w szczególności w zakresie przysługujących uprawnień, aktywizował mieszkańców . Koordynator zarządza placówką , rekrutuje podopiecznych ustala menu, zabezpiecza żywność i środki czystości , dba o właściwe funkcjonowanie placówki, aktywizuje i motywuje mieszkańców. Opiekunowie zapewniają 24 godz. opiekę nad schroniskiem.
Zakładane efekty projektu:
- Poprawa funkcjonowania 40 odbiorców projektu.
- Umożliwienie prowadzenia schroniska poprzez zapewnienie środków na pokrycie kosztów eksploatacji.
- Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu 40 osób.
- Aktywizacja społeczna i zawodowa 40 uczestników projektu.
W ramach projektu planujemy prowadzenie działań służących osiągnięciu zakładanego celu i osiągnięciu planowanych rezultatów:
- Zapewnienie schronienia dla 40 mężczyzn po 60 r.ż. w pokojach 2-4 osobowych z dostępem do łazienki.
- Zapewnienie 3 posiłków dziennie , w tym 1 ciepłego oraz stałego dostępu do pieczywa, dżemu, owoców , jogurtów lub innych produktów w zależności od posiadanych zasobów PKPS pochodzących z darowizn.
- Poradnictwo socjalne, praca socjalna.
- Udzielanie informacji.
- Zapewnienie środków czystościowo-higienicznych.
- Zapewnienie odzieży i obuwia.
- Zapewnienie dostępu do pralki suszarki i środków piorących.
- Aktywizacja społeczna i zawodowa odbiorców projektu.
Wymienione działania służą poprawie funkcjonowania uczestników projektu i prowadzą do włączenia społecznego.
Projekt odpowiada na potrzeby społeczne. Jest adresowany dla osób starszych marginalizowanych, dla których nie ma dedykowanych placówek. Domy Pomocy Społecznej nie mają oferty dla tej grupy społecznej. PKPS ma duże doświadczenie w pracy z osobami wykluczeniem społecznym i w prowadzeniu takich placówek.
Planowana liczba odbiorców 40 mężczyzn po 60 r. życia dotkniętych ubóstwem, bez własnego dachu nad głową, borykających się z różnymi problemami gotowych do zmiany stylu życia utrzymujących abstynencję.
Większość odbiorców projektu to podopieczni PKPS, którzy korzystają z naszego wsparcia w formie schronienia. Po zakończeniu 2 letniego projektu nie mamy środków na pokrycie środków eksploatacji obiektu. Nasi podopieczni to osoby, które nie mogą wrócić do przestrzeni publicznej. Pokonują wiele ograniczeń i trudności. Są na drodze włączenia społecznego dzięki prowadzonym działaniom przez specjalistów i determinacji uczestników.