DONIESIENIA PKPS Z:

 

Poznania:

Dzień dobry, przesyłam słoneczne pozdrowienia z Poznania oraz fotki z wakacji naszych dzieci tj. wycieczki do Błażejewka.  Ośrodek Szkolno – wypoczynkowy w Błażejewku jest położony 30 km od centrum Poznania. Zajmuje powierzchnię ok. 50 ha z zagospodarowaną zielenią, lasem i alejkami spacerowym. Rozlegle tereny spacerowe i leśne pozwalają na znalezienie zacisznych miejsc do odpoczynku , atrakcją jest mini zoo, dzieci były uszczęśliwione z jazdy na kucyku, świetnie się bawiły. Spotkanie z leśniczym dało im możliwość  poznania zwyczajów zwierząt, wycieczka po lesie dała wyciszenie i wiedzę o faunie i florze Wielkopolski.

 
 
 
Materiały nadesłała: Ewa Rzepka, prezes ZWZ PKPS w Poznaniu
 
 
Katowic

Zarząd Okręgowy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Katowicach już po raz drugi uczestniczył w obchodach Europejskiego Dnia Sąsiada organizując z tej okazji wielki piknik integracyjny.

Impreza odbyła się 14 czerwca  2013 roku na Placu Zabaw i rekreacji im. Alojzego Budnioka w Katowicach. Do udziału we wspólnej zabawie zostali zaproszeni  sąsiedzi – mieszkańcy  dzielnicy Koszutka, seniorzy skupieni wokół prowadzonych przez nas Klubów Seniora, dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 36 , Przedszkola nr 52 oraz Fundacji dla osób potrzebujących GNIAZDO.

Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy liczne konkursy z nagrodami, np. projekt plakatu na piknik (malowanie na koszulkach), skoki na skakance, rzut podkową, kręcenie hula-hop, rysowanie kredą, a dla dorosłych grę w karty. Ponadto odbył się pokaz baniek mydlanych, a najmłodsi  mogli poskakać na trampolinie.

Dla seniorów został też uruchomiony punkt pomiaru ciśnienia tętniczego, prowadzony przez wykwalifikowaną pielęgniarkę, połączony z konsultacją  w tej dziedzinie.

Całość pikniku uświetnił występ wokalistki, Pani Bożeny Związek, która wykonała kilka utworów, a tym samym zachęciła wszystkich do wspólnych śpiewów.

Każdy z uczestników mógł spróbować kanapek, wypieków  i innych słodkości przyniesionych przez sąsiadów, a także, jak w roku ubiegłym, poczęstować się grochówką przygotowana specjalnie na tę okazję przez kucharki ZM PKPS w Tychach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego pikniku za aktywny udział w przygotowanych przez nas zabawach i konkursach. Mamy tez nadzieje, że impreza ta , przy pomocy i udziale Urzędu Miasta Katowice, na stałe wpisze się w kalendarz naszych działań.

 
Materiały nadesłała Alina Wichór, dyrektor ZO PKPS w Katowicach
 
 
Ostródy
20 czerwca 2013 roku Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy “Ostoja” w Ostródzie brali udział w VIII Festynie Piosenek i Tańców w Stylu Reggae  Jamaica. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności taneczne w trzech utworach w rytmach Reggae.
W lipcu wychodziliśmy z podopiecznymi na plażę miejską nad jeziorem Drwęckim, pływaliśmy też  rowerami wodnymi również po jeziorze Drwęckim.
 

 
 
 
 
Materiały nadesłał: Piotr Włodarczyk, prezes PKPS w Ostródzie
 
 
Łodzi
ŁÓDZKI PROJEKT :”SENIORZE NIE BĄDŹ BEZRADNY”
Łódzki PKPS na swojej przebudowywanej stronie zamieścił projekt skierowany do seniorów. Jego celem jest podtrzymanie aktywności 80 osób starszych z terenu województwa łódzkiego oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu oraz wzmocnienie integracji międzypokoleniowej.
Wśród osób starszych są zarówno osoby sprawne i dysponujące dużym zasobem czasu wolnego oraz chęcią do działania jak i osoby, które wymagają pomocy osób trzecich do codziennego funkcjonowania. Nasze Stowarzyszenie od wielu lat zajmuje się świadczeniem usług opiekuńczych i posiada dużą wiedzę praktyczną związaną z tym zagadnieniem. Wiele osób starszych chciałoby wykorzystać konstruktywnie swój czas wolny pomagając innym mniej sprawnym od siebie. Seniorom brakuje jednak wiedzy i umiejętności umożliwiających sprawowanie opieki nad osobami niedołężnymi, często obarczonymi różnego rodzaju schorzeniami. Jest to bowiem zajęcie trudne i często niewdzięczne. Możliwość udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu opieki i pielęgnacji domowej osób starszych i niepełnosprawnych pozwoli na wykorzystanie potencjału tych osób i umożliwi im w sposób fachowy i kompetentny pomaganie innym.
Zadanie współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013
W ramach projektu zrealizujemy 4 bezpłatne cykle szkoleniowe z zakresu opieki i pielęgnacji domowej osób starszych i niepełnosprawnych oraz nauki wykorzystania Internetu w praktyce życia codziennego.
W ramach każdej z 4 edycji szkolenia oferujemy zajęcia z:
• psychologii ( 12 godz.)
• pierwszej pomocy ( 6 godz.)
• pielęgnacji chorego( 24 godz.)
• geriatrii i gerontologii( 20 godz.)
• podstaw korzystania z komputera i Internetu ( 20 godz.)
Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik otrzyma dyplom informujący o zdobytych przez niego umiejętnościach.
Ponadto aby przeciwdziałać e-wykluczeniu osób w jesieni życia, po zakończeniu szkolenia uruchomimy kawiarenkę internetową dla seniorów, otwartą w godzinach pracy naszego biura, gdzie absolwenci kursu będą mogli za darmo korzystać z Internetu.
Dla kogo
Szkolenie przeznaczone dla osób:
• mających ukończone 60 lat
• mieszkających na terenie województwa łódzkiego, chcących zdobyć nowe umiejętności umożliwiające im zostanie opiekunem osoby starszej
Szczególy na stronie internetowej PKPS w Łodzi w zakładce Aktualności
Klub “Słoneczna Przystań w Poznaniu
Klub seniora „Słoneczna Przystań” PKPS otworzono z myślą o seniorach z Poznania. Zaproszone zostały także osoby o zmniejszonej sprawności psychofizycznej. Klub dysponuje jadalnią, salą klubowo – telewizyjną, sala wypoczynkową, pokojem do arteterapii, pomieszczeniem rehabilitacji ruchowej. Jest także pokój pielęgniarski, toalety, natrysk.
Oferujemy Państwu:
– rehabilitacje indywidualną (masaże) i grupową
– zajęcia muzyczne, muzyczno ruchowe
– bezpłatne wyjścia do opery i teatru
– zajęcia plastyczno – artystyczne
– ćwiczenia usprawniające pamięć
– nauka obsługi komputera oraz korzystania z Internetu
– zajęcia z jogi
– potańcówki, wycieczki, imprezy i zabawy okolicznościowe oraz konkursy tematyczne z ciekawymi nagrodami i wiele innych atrakcji.
Z pewnością w Klubie każdy znajdzie coś dla siebie.
 PKPS – Klub Seniora “Złota Strzecha” w Barlinku
Tu seniorzy, z reguły ludzie samotni, nieco zagubieni w obecnej rzeczywistości i bezradni, jeśli chodzi o komplikacje i trudności, jakie stwarza im obecna rzeczywistość mogą znaleźć pomoc, radę, dobre słowo. Mogą się spotkać, porozmawiać, spędzić wspólnie czas, powspominać, pośpiewać, pospacerować, uprawiać sport, rozwijać swoje zdolności, talenty i zainteresowania, uczestniczyć w piknikach, konkursach, wycieczkach, zabawach itp.
Klub ma już wieletnią tradycję, gdyż działa od 27 lat. Od 2011 roku jego siedzibą jest Europejskie Centrum Spotkań. Skupia ok. 300 członków, działa w nim wiele sekcji, m.in. zespół śpiewaczy „Barliniacy”, „Nordic Walking”, sekcja tenisowa. Przewodniczącą Klubu jest p. Maria Mitek.
Klub prowadzi czwartkowe spotkania klubowe o zróżnicowanej tematyce. Spotkania te obywają się w każdy czwartek od godz. 15 do 18 w ECS ul. Leśna 1, sala nr 106. Zapraszamy wszystkich chętnych na 4 kwietnia – tematem będzie spotkanie z piosenka biesiadną.
 
Łączymy Pokolenia
Pod takim hasłem odbył się tegoroczny gminny festyn z okazji Dnia Dziecka. Gospodarzami tej imprezy byli seniorzy zrzeszeni w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej i w Klubie Seniora. W festynie uczestniczyły dzieci z opiekunami z terenu całej gminy. Ośrodek Pomocy Społecznej w Barlinku zorganizował transport. Podczas festynu dzieci bawiły się i tańczyły z Dinozaurem Pimpusiem, podziwiały najmłodsze pokolenie barlineckich tancerzy z grupy Fabryki Tańca, Barlinek –Uśmiechy oraz z grupy Feeling Dance Groupe, a także wysłuchały śpiewającej grupy młodzieży ze Studia Piosenki ECS. Były tez pokazy sztuk magicznych, czyli iluzji i magii, co zawsze fascynuje zarówno tych młodszych, jak i tych starszych. Ponadto dzieci brały udział w zabawach konkursowych i plastycznych, a także korzystały z „dmuchanych i skakanych” atrakcji. Na wszystkich uczestników festynu czekały słodkie niespodzianki. Nie zabrakło niezawodnej Ochotniczej Straży Pożarnej i Policji, którzy uatrakcyjniali festyn swoją obecnością i możliwością bliższego poznania wozu strażackiego i radiowozu. Wymienione służby dały też nam gwarancję bezpiecznej zabawy. Dopisała pogoda, dobre nastoje i humory.
Takie imprezy, gduy są mądrze pomyślane i dobrze zorganizowane stanowią świetny pomost między pokoleniami. Dziś, gdy tak trudno jest się porozumieć rodzicom z dziećmi i odwrotnie, nie mówiąc o dzidkach i wnukach tego rodzaju wspólne spędzanie czasu ma istotne znaczenie. Integracja pokoleniowa następuje podczas takich imprez w sposób naturalny, co jest cenne.
Festyn zorganizowany był w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Organizatorzy: Ośrodek Pomocy Społecznej w Barlinku wraz z Partnerem Zachodniopomorskim Forum Organizacji Socjalnych „ZaFOS”, Barlinecki Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie PEGAZ, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Klub Seniora „Złota Strzecha”.
Współpraca
Zarząd Gminny Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Lubiewie został reaktywowany w marcu 1993 r. Przyczynkiem do reaktywacji było przejęcie od proboszcza lubiewskiego kontaktów z Holendrami, którzy przywozili dary. W tym samym czasie również w Zuidwolde holenderscy darczyńcy zorganizowali się w formalną organizację charytatywną o nazwie “Stichling Zuidwolde en Omstreken Helpt Polen”. Początkowo jedną z głównych ról PKPS było typowanie rodzin, którym pomoc była najbardziej potrzebna oraz wspólne rozdzielanie darów.
Przedstawiciele gminy Lubiewo w osobach: Michał Skałecki – Wójt Gminy Lubiewo, Bożena Ziółkowska – Prezes ZG PKPS, Bernard Iwicki – honorowy członek PKPS wspólnie z Janem Hartmanem prezesem organizacji holenderskiej wypracowali następujące wnioski do współpracy między organizacjami:
1. Zorganizowanie w Lubiewie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.
2. Zacieśnienie współpracy między rodzinami holenderskimi i polskimi.
Zgodnie z kierunkami pracy wypracowanymi podczas Zjazdu Wojewódzkiego PKPS podjęto w PKPS Lubiewo następujące formy pracy:
– rozszerzenie współpracy z organizacją holenderską,
– opracowanie programów pomocowych dla rodzin ubogich,
– prowadzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego,
– udzielanie pomocy finansowej,
– organizowanie wypoczynku zimowego i letniego,
– organizowanie zbiórek charytatywnych.
Tarnów – polski biegun ciepła
Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Rejonowy Tarnów, jest w roku 2013 partnerem Miasta Tarnowa w realizacji zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób. 
Jest to projekt pn. „Prowadzenie punktu opieki nad osobami nietrzeźwymi zatrzymanymi na terenie miasta Tarnowa” współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa. W ramach projektu osoby nietrzeźwe doprowadzone do Punktu korzystają w procesie trzeźwienia z 24 godzinnej bezpłatnej opieki medycznej. Podopieczni uzależnieni i współuzależnieni mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy: terapeuty, psychologa lub prawnika.
KONKURS NA MIEJSCA PRZYJAZNE SENIOROM W TARNOWIE
 
W Tarnowie został rozpisany konkurs (urząd miasta) na znalezienie najbardziej przyjaznych seniorom miejsc na mapie miasta. Co znaczy „przyjaznych”? Takich, które oferują wachlarz usług i świadczeń najlepiej odpowiadających ich potrzebom i oczekiwaniom.  Poszukiwania trwają, a laureaci konkursu zostaną uhonorowani certyfikatem „Miejsce przyjazne Seniorom”, który zostanie wręczony podczas uroczystej gali organizowanej z okazji Dnia Tarnowskiego Seniora. Takie spotkanie planowane jest1 października w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
Konkurs prowadzony będzie do 11 września br. Szczegółowe zasady przyznawania certyfikatu zawiera Regulamin konkursu. Informacje można również uzyskać pod numerem telefonu: 14-688-28-34.
.